Dlaczego przędza naturalna „gryzie”?

Zapewne nie raz zastanawialiście się dlaczego wasz sweter gryzie? Jest ciepły i funkcjonalny, ale czasem macie się ochotę zadrapać?

Przeczytajcie ten artykuł, a zobaczycie dlaczego tak się dzieje.

Zacznijmy od tego, że przędze można podzielić na 3 główne typy:

– syntetyczne (np. akryl, poliamid, poliester, lycra)

– pochodzenia roślinnego (np. bawełna, wiskoza, len)

– pochodzenia zwierzęcego (np. jedwab – pozyskiwany z jedwabników, wełna i różne jej rodzaje – wełna merynosów, moher, kaszmir)

1

Włókna syntetyczne znajdują się w większości wyrobów dziewiarskich głównie ze względu na wygodę użytkowania przez osoby uczulone na przędze pochodzenia naturalnego.

Przędze bawełniane użytkujemy głównie latem. Nie są one tak ciepłe jak akryl lub wełny naturalne ale nie podrażniają skóry i bardzo dobrze zachowują się w praniu.

Jednak najbardziej popularnym surowcem do produkcji swetrów jest wełna, którą pozyskujemy z:

owiec – merynos, szewiot, szetland

wielbłądów – wikunia, Camel

lam – alpaka

kóz – moher, kaszmir

królików – angora

2

Najdelikatniejsze, czyli moher, kaszmir i angora będą zawsze najdroższe ale ryzyko „gryzienia” będzie zminimalizowane. Wynika to z faktu, iż włókna, z których powstają są stosunkowo cienkie i delikatne.

Przy wełnach typu szewiot, alpaka osoby wrażliwe mogą odczuwać delikatny dyskomfort, ale są to wełny bardzo ciepłe i nie chłoną wilgoci w takim stopniu jak na przykład bawełna.

Jednym słowem – „gryzienie” bierze się ze struktury wełny – im grubsze włoski i większa łuskowatość – tym większa tendencja do odczuwania.

Najlepiej zobrazuje to poniższe zdjęcie:

3

Z łatwością można sobie wyobrazić, jak poszczególne rodzaje surowców wpływają na komfort użytkowania.

Gruba wełna zawsze będzie cieplejsza, będzie chłonęła mniej wody ale też może podrażniać skórę osób uczulonych.

Ratunkiem dla tych, którzy uwielbiają ciepłe swetry, a nie mogą wytrzymać dyskomfortu będzie wypranie swojego swetra w płynie zmiękczającym lub noszenie go na bawełniany tshirt – te dwa zabiegi powinny znacznie poprawić komfort użytkowania.

Do zobaczenia wkrótce!

 

Share this post