Chcesz żeby Twoje wełniane swetry pozostały piękne na dłużej? Zajrzyj tutaj i przeczytaj jak to osiągnąć …

Swetry wykonane z prawdziwej wełny, nawet te z domieszkami akrylu, mają jedną ważną zaletę – znacznie łatwiej utrzymać je w czystości niż pozostałe materiały. Powodem jest to, że wełna pochłania dużo mniej wilgoci, a co za tym idzie – brudu. Dlatego zawsze warto rozważyć czy naprawdę musimy już prać nasz sweter.

tumblr_ni5wtffDC71sr0bwho1_500

Jeśli tak, to podstawą będzie zapoznanie się z przepisem prania, który na wszywce umieścił producent. Zazwyczaj spotkamy się z zaleceniem prania ręcznego. Pamiętajmy, że możemy użyć programu “pranie ręczne” na naszej pralce i na pewno sprawdzi się on idealnie w przypadku bardzo grubych swetrów. Jednak sweterki delikatne, kaszmirowe warto wyprać ręcznie w misce z wodą.

22584530affd3bd13f8cefc66c97d7c2

Oto kilka praktycznych porad:

Ręczne pranie wełny: 1. Warto użyć jak największej miski, aby sweter nie był pognieciony 2. Napełnij miskę ciepłą, ale nie gorącą wodą. Dodaj odpowiednią ilość specjalnego płynu przeznaczonego do prania swetrów. 3. Namocz ubranie na ok. 15 min ale sprawdzaj czy nic niepokojącego sie z nim nie dzieje. Możesz też od czasu do czasu delikatnie obrócić praną rzecz. 4. Po upływie 15 min odsącz płyn z wełny i ponownie zamocz ubranie w misce z czystą wodą aby pozbyć się pozostałości po płynie. 5. Teraz odsącz materiał delikatnie go zgniatając. Uważaj aby go nie wyżymać. 6. Odsączony sweter ułóż w stanie rozłożonym na ręczniku i umieść w suchym pomieszczeniu. Możesz co jakiś czas zmienić jego pozycję aby sweter nie leżał ciągle na mokrym ręczniku.

How_To_Care_For_Your_WOOL_9

Pranie wełny w pralce: 1. Na początku posegreguj pranie i oddziel wełnę od pozostałych rzeczy. 2. Umieść wełniane rzeczy w podszewkach na pościel lub w specjalnych workach. 3. Nie napełniaj całego bębna. W ten sposób swetry będą mniej pogniecione. 4. Użyj specjalnego płynu do prania swetrów. Płyn dużo łatwiej niż proszek wypłucze się z wełnianych włókien, a dodatkowo będzie je pielęgnował. 5. Dobra pralka powinna odsączyć sweter z nadmiaru wody. Jednak jeśli jest to gruby sweter – odwiruj go na bardzo niskich obrotach! Tylko do tego stopnia aby nie kapało z włókien po wycięgnięciu. Możesz rownież delikatnie zawinąć sweter w ręcznik i odsączyć z nadmiaru wody. 6. Susz sweter w pozycji rozłożonej. Na ręczniku bądź na suszarce. Nigdy nie wystawiaj go na słońce. Wtedy włókna się nie zniekształcą, a sweter zachowa swój oryginalny kształt.

Jesli zastosujesz się do tych kilku prostych wskazówek – Twój sweter pozostanie puszysty i miękki na dłużej:)

IMG_2661_+k_niewiadomy

Share this post