Aran, perła, warkocz – poznajcie różnice w splotach swetrów.

Zimą szczególnie kochamy swetry. Najlepiej grube, ciepłe, z pięknymi splotami. To właśnie ciekawe, wypukłe, warkoczowe wzory, wyglądające jak spod ręki naszej babci, najbardziej przykuwają nasze oko. Czy interesowało was kiedyś skąd się wzięły te cuda, jak powstają, jak się nazywają i czym właściwie różnią się od siebie? Ten wpis pozwoli ciekawym pokrótce zapoznać się z tematem.

Rodzajów splotów jest naprawdę dużo. Mają one swoją historię powstania i pochodzą z różnych regionów, najczęściej z wysp. Popularne arany powstały na leżącej w Irlandii wyspie Aran natomiast warkocz na normandzkiej wyspie Guernsey. Warunki pogodowe były tam ciężkie a ludzie zajmowali się głównie żeglarstwem lub rybołówstwem, dlatego potrzebowali odzieży ciepłej, wygodnej, odpornej na wilgoć. Wełniane swetry spełniały te wszystkie warunki doskonale. Bogate wzornictwo natomiast zawdzięczamy kreatywności kobiet tworzących je dla swoich mężów i synów. To one dziergały coraz bardziej dekoracyjne sploty takie jak warkocz, kotwica, ścieg jeżynowy, diamentowy i inne.

123

Najbardziej popularne i najczęściej dziś spotykane na zimowych swetrach sploty to: aran, warkocz i perła. W ofercie IL Piu znajdziecie oczywiście wszystkie trzy.

1. ARAN – wzór wychodzący na zewnątrz, idący jednym ciągiem, z możliwością zmiany kierunków.

img_2779

2. WARKOCZ – elementy pojawiają się na zewnątrz, podobny do arana, ale bardziej ograniczony pod kątem wyrabiania w różnych kierunkach.

img_5466

3. PERŁA – luzny i gruby splot, wyrzuca oczko na zewnątrz, na wierzch.

img_8378

Swetry przeszły naprawdę długą drogę z wyspiarskich wybrzeży aż na wybiegi mody. Kiedyś stanowiły domenę ludzi biednych, później spopularyzowane wśród Europejczyków powoli trafiły do świata prestiżowych sportów takich jak tenis, krykiet czy golf. Ze świata sportu przeszły na grunt uniwersytecki i w końcu zostały włączone przez projektantów mody do kolekcji. Dziś wzorzyste sploty spotykamy prawie we wszystkich ofertach znanych marek.

Share this post